Středomořská dieta – jezte jako na dovolené

Jak se stravují ve středomoří?

Obyvatelé středomoří se pyšní skvělým zdravím a vitalitou do vysokého věku. Pokud však máte dovolenou ve Francii, Chorvatsku či Řecku spojenou s pizzou na pláži a spoustou alkoholu, tak zastavte. Takto se obyvatelé přímořských států běžně nestravují. 

V jejich jídelníčku najdeme převážně čerstvé ovoce, zeleninu, kvalitní ryby a mořské plody, olivový olej, ořechy, semínky, luštěniny a celozrnné obiloviny. Moce zde nepotkáte těžká jídla plná přepálených tuků, polotovary a červené maso. 

Velmi důležitá je také kultura stolování. Nepředstavujte si upjatou večeři svázanou pravidly. Jižanské stolování je plné srdečnosti a přátelství. V dobré společnosti totiž chutná nejlépe. 

Výhody středomořské stravy

Středomořská strava je velmi chutná. A co si budeme nalhávat, pokud vám jídlo nechutná, tak u diety moc dlouho nevydržíte. Chutná a vyvážená strava bez umělých polotovarů vám zároveň dodá minerály a vitamíny, takže doplníte prakticky všechny živiny. 

Dietu lze uzpůsobit svým požadavkům a potřebám. Nejsou zde vyloženě zakázány žádné skupiny potravin a z těch zbývajících snadno sestavíte chutný jídelníček. Dostatek kvalitních tuků paradoxně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a tím si zajistíte dlouhý život. 

Nevýhody středomořské stravy

Sehnat čerstvé ryby v našich podmínkách nemusí být zrovna snadné a rozhodně to není levné. Středomořská dieta se v našich končinách může pěkně prodražit. 

Přestože je středomořská strava plná zdravých potravin, tak jde o kalorické suroviny. Semínka, ořechy a oleje jsou nabyté tuky a také kaloriemi. S tuky to velmi snadno přeženete a přijmete mnohem více kalorií, než jste skutečně chtěli. 

U středomořské stravy budete muset alespoň zpočátku pro hubnutí potřebovat počítat kalorie. Bez toho totiž nepoznáte, jaké množství jídla máte sníst. Snadno se vám stane, že budete přijímat velké množství kalorií a nehubnout. Nebo na druhé straně svůj příjem nadhodnotíte a budete jíst zbytečně málo. 

Ukázkový jídelníček na jeden den

Zde se můžete inspirovat jídelníčkem ve středomořském stylu na jeden den. Množství si každý přizpůsobí s ohledem na svoje potřeby a aktuální cíle. Přesný počet kalorií lze spočítat pomocí kalorických kalkulaček volně dostupných na internetu. 

Snídaně: celozrnný chléb s vysokoprocentní šunkou a volským okem.

Svačina: bílý jogurt s nižším obsahem tuku s ovocem.

Oběd: filet z mořské ryby s grilovanou zeleninou a bulgurem.

Svačina: zeleninový salát se šunkou.

Večeře: těstovinový salát se zeleninou a kuřecím prsem.

Přečtěte si také, jak zapojit pohyb do běžného dne a tím ještě více redukovat kalorie a tělesnou hmotnost. Možná vás bude také zajímat, zda k hubnutí opravdu potřebujete protein.

Fotografie