Jak zhubnout trvale a bez jo-jo efektu?

Rychle to nepůjde

Každý by si přál zhubnout rychle, bezpracně a trvale. A je úplně jedno, jestli potřebujeme shodit 5 kilo nebo trpíme silnou obezitou. Faktem ale je, že hubnutí je proces, který se nedá uspěchat. I když nám to různé reklamy často tvrdí, tak není pravda, že můžete zhubnou bezpracně. Stejně tak neexistují žádné zázračné koktejly ani tabletky, jejichž pozření vám zaručí, že zhubnete, aniž byste jakkoliv upravili svůj jídelníček. Zkrátka, pokud chcete zhubnout, budete se o to muset snažit.

Důležitá je motivace

Leckdo začíná hubnout od ledna, protože si to o bujaré silvestrovské noci vetknul jakožto předsevzetí. A většina takových lidí do čtrnácti dnů se svou snahou skončí. Vrhnou se do toho totiž bez přemýšlení, hned na začátku to přeženou s cvičením, všechno je bolí a ani za mák se jim nechce vzdávat se svých milovaných sladkostí, uzenin, fast foodů, piva a dalších nezdravých nápojů či potravin.

Proto pokud chcete doopravdy zhubnout, nežeňte se do toho po hlavě – důležité se nejprve si to pořádně promyslet, odhodlat se a najít v sobě silnou vnitřní motivaci. To znamená, že hubnout musíte začít z vlastního přesvědčení, ne kvůli komukoliv jinému.

Změna jídelníčku je nezbytná

K trvalému zhubnutí nepotřebujete dodržovat žádnou dietu. Naopak, diety většinou zapříčiní to, že při nich sice zhubnete, ale hned poté, co je přestanete dodržovat, začnete zase přibírat a skončíte na mnohem vyšší váze než byla ta počáteční.

Důležité je vyškrtat ze svého jídelníčku vše nezdravé – tedy zejména tučná jídla, uzeniny, sladkosti, smažená jídla a tak podobně. Na sladké limonády byste rovnou měli zapomenout.

Pak se musíte odhodlat a přestat se přejídat. Není nutné počítat si kalorie, ale zmenšete své porce tak, aby odpovídaly normálu nebo byly spíš menší. To, že po menší porci nebudete mít hlad, zajistí, že si jídlo rozvrhnete do pěti částí během dne – tedy na snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři (případně ještě malou druhou večeři).

Bez pohybu to nepůjde

I když několik kil můžete zhubnout jen díky změně stravování, tak trvalé změny docílíte jen díky tomu, že začnete cvičit. Bez pohybu to zkrátka nepůjde. Jen díky němu se dokážete zbavit tukových zásob, posílit svaly, stát se ohebnějšími, zdatnějšími a pocitově zdravějšími.

Pokud sport z duše nenávidíte a jste spíš pohodlní, vězte, že úplně postačí chodit na procházky. Svižná chůze je dokonce lepší než mnoho jiných typů pohybů. Stačí vyrazit ven třikrát, čtyřikrát týdně na půl hodiny až hodinu a na vaší kondici se to brzy projeví. Nemluvě o tom, že se přitom nadýcháte čerstvého vzduchu a ze slunce načerpáte i dostatek důležitého vitaminu D.

Přečtete se u nás i text na téma Potřebuji protein k hubnutí? nebo zjistěte Jak nastartovat metabolismus.

Fotografie