Jak nastartovat metabolismus?

Co je to metabolismus?

Slovo metabolismus pochází z řeckého metablé a znamená přeměnu. V praxi jde o látkovou a energetickou výměnu, která má za cíl přeměnit veškeré přijímané živiny na energii. Energie je následně dodávána všem orgánům a tím je zajištěn správný chod našeho těla. 

1. Zapomeňte na diety

Každý z nás chce někdy zhubnout pár kilo. Mnoho z nás jako první volbu využije nějakou formu diety. Ve většině případů jsou diety založené na výrazném omezení kalorického příjmu, kdy tělo doslova hladoví. Během pár dní sice nějaké to kilo zhubnete, ale tento režim je dlouhodobě neudržitelný, takže se vrátíte do starých kolejí. 

Následně se dostaví jojo efekt a příště si tělo bude tento exces pamatovat a už ze svých zásob neuvolní tolik tuku. Takže se po pár pokusech ocitnete v začarovaném kruhu. 

2. Dopřejte si kvalitní jídlo

Naše tělo nepotřebuje prázdné kalorie a drastické diety. Ke správnému fungování vyžaduje vyvážený poměr sacharidů, bílkovin a tuků, které jsou doplněny vitaminy a minerály. Nejpřirozeněji je doplníme z kvalitní stravy plné ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, kvalitních zdrojů tuku a bílkovin. 

3. Zaměřte se na zdravá střeva

Už několik lt vědci pracují s teorií, že zdraví pochází ze střev. Zdravý střevní mikrobiom je nezbytný pro fungování všeho. Jakmile nemáme střeva v rovnováze, tak se dostavují nepříjemné obtíže, které nejsou spojeny pouze s trávením. Nezapomeňte na přísun probiotik ve formě kysaných mléčných výrobků, fermentované zeleniny nebo probiotik z lékárny. 

4. Potraviny urychlující trávení

Některé potraviny vám pomohou urychlit trávení. Nejsou však samospásné. Cesta ke zdravému a štíhlému tělu není jednoduchá, ale nevede k ní žádná zkratka. 

Kurkuma, chilli, černý čaj, zelený čaj, káva, kajenský pepř, matcha, yerba maté a další sice mohou zrychlit metabolismus. Pokud neupravíte svoje návyky, tak se bohužel dál neposunete. 

5. Voda v hlavní roli

Voda vstupuje do většiny chemických reakcí v těle, proto je nezbytná ke správné funkci metabolismu. Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Zaměřte se také na jejich složení. Ideální je samozřejmě čistá voda. Slazené limonády a kolové nápoje nejsou tím správným řešením.

6. Pohyb vás rozproudí 

Pohyb významně zrychluje funkci metabolismu. Pokud jste léta necvičili, tak nemá smysl začít posilovat 5x týdně. V takové frekvenci za pár dní odpadnete. Začněte pozvolna a pomalu přidávejte. Po 21 dnech si tělo vybuduje návyk a bude samo chtít sportovat. 

Přečtěte si také, zda potřebujete k hubnutí protein nebo se obejdete bez něj. Možná vás budou zajímat i tipy, jak zapojit pohyb do každého dne.

Fotografie