Výživové směry – jak se v nich vyznat?

Výživové směry VS diety

Výživové směry nejsou diety. Dieta je totiž jednorázovou (i když lecky dlouhotrvající) záležitostí, která má za cíl snížit vaši váhu s pomocí vynechání určitých potravin. Po ukončení diety se většina lidí vrátí ke svému předchozímu (obvykle nezdravému) jídelníčku a jejich váha jde kvůli jo-jo efektu zase rychle nahoru.

Výživové směry jsou oproti tomu trvalé a dlouhodobé. Pokud se rozhodnete dát nějakému šanci a začít se stravovat podle jeho doporučení, mělo by jít o trvalou změnu vašeho životního stylu – neboli že u tohoto směru zůstanete navždy, protože vašemu tělu přináší to nejlepší, co může.

Nejznámější výživové směry

Jaké výživové směry tedy existují? Je jich nespočet a směle můžeme říci, že neustále vznikají nové (protože si je zkrátka někdo vymyslí a začne je propagovat). Ale leckteré výživové směry jsou známé už desítky až stovky let, takže jsou více než prověřené. A pokud tedy hledáte jiné možnosti stravování a chcete změnit svůj životní styl, můžete si už předem načíst stovky stran informací o daném výživovém směru a rozhodnout se, zda mu dát šanci..

Nízkosacharidové stravování

Poměrně moderním a hodně prosazovaným výživovým směrem je dnes takzvané nízkosacharidové stravování. Možná ho budete znát spíš pod názvem keto dieta (ale není to přitom dieta v pravém slova smyslu). Jeho principem je, že výrazně omezíte příjem sacharidů neboli cukrů. Nezdravé jsou především jednoduché cukry (tedy například ty ze sladkostí). Ale tělo potřebuje komplexní sacharidy, které přijímat smíte, i když v omezené míře. Ideální je dostat příjem sacharidů na maximálně 130 gramů za den, případně by mělo jít maximálně o 26 procent z celkového denního příjmu potravy.

Tuky jsou přitom povoleny, ale tělo se díky malému příjmu cukrů naučí spotřebovávat právě tuky. A díky tomu se nastartuje lepší spalování a hubne se.

Přerušovaný půst

Dalším populárním výživovým směrem je přerušovaný půst. Nejde o to, že byste den či dva hladověli. Ale vytvoříte si určitá časová okna, v nichž můžete jíst normálně nebo naopak nejíte vůbec. Tato „okna“ přitom můžete přizpůsobit svým potřebám – například 8 hodin denně jíte normálně, 16 hodin vůbec. Pokud vám vyhovují spíš dny, tak můžete zavést režim 5:2, neboli že 5 dní jíte normálně a dva dny nejíte.

Někomu to vyhovuje a efekt na lidské zdraví i váhu je prokázaný.

Paleo

Jiným výživovým směrem je paleo. Neboli, jíte podobně jako naši prapředci – neodpíráte si maso, vejce, mléko, ovoce, zeleninu, houby, semínka. Ale odmítnete prefabrikované výrobky dnešní doby, polotovary, sladkosti a další nezdravé prvky stravy.

Veganství a vegetariánství

Nakonec nesmíme zapomenout na ty nejznámější výživové směry dneška, vegetariánství, případně veganství. Veganů a vegetariánů přibývá, svou nabídku jim přizpůsobují i fast-foody a supermarkety a i v tomto ohledu platí, že jde o velmi zajímavý a zdravý životní styl – jen se musí vědět, jak na to, aby tělo i z rostlinné stravy dostávalo vše, co potřebuje.

Přečtěte si také Vyvážená strava – krok ke zdraví nebo Potřebuji protein k hubnutí?

Fotografie