6 největších chyb při hubnutí

Marná snaha

Snažíte se zhubnout, jíte zdravě, hýbete se, ale ručička na váze jako by přimrzla a odmítá jít níž? Proč? Možná se dopouštíte některé z běžných chyb, které vám brání zhubnout a být v lepší formě.

Příliš rychlé omezení kalorií

Abyste začali hubnout, musíte omezit přísun kalorií. Zvlášť když byl dosud příliš velký. To je logické. Ale pokud počet kalorií snížíte příliš prudce, pro tělo je to obrovský šok. Už si totiž zvyklo, že mu dáváte určitou „dávku“ a chce ji. Při náhlém poklesu proto obvykle reaguje tak, že si začne ukládat více tuků. A vy nehubnete.

Vynechávání snídaně

Velkým nešvarem mnoha z nás je vynechávání snídaně. Buď ji nestíháme, nebo na ni nejsme zvyklí a stačí nám až káva (nebo tři) v práci, případně nějaká dopolední (nezdravá a sladká) svačinka. Což je ale velká chyba, protože tělo potřebuje po ránu energii. Právě snídaně vám ji dodá na celé dopoledne a ještě pomáhá s regulací hladiny cukru v krvi.

Nedostatek spánku

Možná nevíte, že kvalitní spánek a dostatečný odpočinek jsou klíčem ke správnému hubnutí. Pokud spíte málo, často se v noci budíte nebo si neodpočinete přes den, tělo je vyčerpané a brání se hubnutí. Nevyspalí lidé doplňují energii zpravidla jinak, tedy nezdravým jídlem, což také není ideální.

Radikální diety

Změna životního stylu a změna stravovacích návyků jsou nejlepšími cestami, jak zdravě a trvale zhubnout. Ale trvá to dlouho. Proto řada lidí raději zvolí některou z osvědčených diet. Ty jsou ale často velmi radikální, omezují přísun živin nebo vynechávají některou z důležitých složek stravy, což tělu škodí. Obvyklým následkem proto bývá rychlý jo-jo efekt.

Příliš cvičení

Abyste nejen zhubli, ale dostali se do kondice, je nutné začít cvičit. To jistě víte. Takže aspoň třikrát týdně zamiřte na půl hodiny do tělocvičny nebo si zacvičte třeba doma. Výsledky se začnou postupně dostavovat. Ale opět je to velmi dlouhý proces. A proto se někteří rozhodnou urychlit ho a vrhnou se do cvičení bez rozmýšlení. Přehánějí to a cvičí jako šílení. Což je velmi nebezpečné, protože tělo potřebuje čas na regeneraci. Vždy je proto zásadní najít rovnováhu mezi cvičením a odpočinkem.

Vynechání zásadního jídla

Máte pocit, že zhubnete rychleji, když nebudete večeřet? Nebo když vynecháte oběd? Teoreticky ano, ale v praxi to tak bohužel nefunguje. Jediné, čeho dosáhnete, je, že si zcela rozhodíte metabolismus, tělo bude hladovět a bude pro vás těžší se držet vašeho zdravého stravovacího plánu, protože budete mít nutkání sníst cokoliv nezdravého, co uvidíte.

Přečtěte si také náš článek Jak zhubnout trvale a bez jo-jo efektu? nebo Středomořská dieta – jezte jako na dovolené.

Fotografie