Najděte si svůj vlastní životní styl

Otázka volby

Můžete žít podle návodů. Můžete žít podle toho, jak vám to nadiktují trenéři, dietní poradci, lékaři, nutriční specialisté či terapeuti. Budete se do písmene řídit jejich radami, urputně se snažit žít jinak – a nakonec nejspíš zjistíte, že je to tak vyčerpávající a namáhavé, že to jednoho dne zkrátka vzdáte, vrátíte se zpátky do starých kolejí a všechna vaše urputná snaha přijde vniveč. Když nemáte motivaci a sami svůj život nechcete změnit, tak pak jsou všechny rady, placené jídelníčky na míru a čtení stovek článků o zdravém životním stylu k ničemu.

Žít si po svém

Někomu není rady a tvrdohlavě si žije po svém. Popíjí alkohol, kouří, denně nakupuje v uzenářství, miluje čerstvé bílé pečivo, k obědu si nejraději dá guláš se šesti nebo knedlo vepřo zelo. Nic si neodpírá, sport mu nic neříká a žije si tak, jak se mu chce. A je nadmíru spokojený. Netrápí se dietami a nenutí se do něčeho, co ho nebaví a netěší. Jeho postava není vzorová, jeho váha ani poměr tuku v těle také ne. Ale dotyčnému to nevadí a hlásí, že život se má užívat a prožívat, protože proto tu přece jsme.

Takovému člověku nemůžete nic vyčítat, protože má svůj vlastní životní styl. Je s ním spokojený, je šťastný, nic ho netrápí. Možná se u něj v budoucnu objeví různé zdravotní komplikace spojené s nezdravým životním stylem, ale to on ví a s takovým rizikem počítá – je to daň za jeho pohodlnost a užívání si všech darů života.

Selský rozum

Nemusíte se ujíst k smrti. Nemusíte vážit 180 kilogramů. Můžete jíst co chcete a hýbat se jak chcete, ale přitom stále můžete žít zdravě a po svém. Váš životní styl je pouze vaší volbou. Občas ho můžete změnit a zkusit něco jiného. Třeba se vám to zalíbí, třeba ne. Základním pravidlem ale je řídit se vždy selským rozumem.

Pokud se přejídáte, tak asi sami víte, že to není dobré. Pokud se zadýcháváte už při chůzi po krátké vzdálenosti po rovině, taky asi tušíte, že byste se sebou měli něco dělat. Pokud se budete řídit rozumem a naslouchat svému tělu, můžete žít zdravě, spokojeně a plnohodnotně, a to i bez napodobování moderních výživových směrů a bez diet.

Užívat si života

Jak tedy žít po svém, svobodně, bez různých omezení a přitom spokojeně? Každý na to má svůj vlastní recept, každý má totiž jiné preference a jiné chutě. Ať už ale žijete jakkoliv, vždy by mělo platit, že byste denně měli mít aspoň nějaký pohyb, měli byste tělu dodávat dostatek vitamínů a minerálů, hodně pít. A to je ten kvalitní základ.

Přečtěte si také Výživové směry – jak se v nich vyznat? nebo Cvičení pro lenochy. Víme, jak se začít hýbat

Fotografie