Cvičení pro lenochy. Víme, jak se začít hýbat

Pohodová procházka

Prvním krokem, jak začít se zdravým pohybem, může být chůze. Ta je pro lidi zcela přirozená a odnepaměti chodíme. I ti největší lenoši musejí čas od času někam dojít – na nákup, k autu, k zastávce autobusu, přes zahradu. Takže pokud neradi cvičíte, nemáte rádi pohyb, ale přesto cítíte, že byste se svou kondicí už měli začít něco dělat, je chůze nejlepším prostředkem, jak začít. Nebolí, je přirozená, začne vás dostávat do kondice, zlepší vám náladu, zažene stres, přivede vás na jiné myšlenky, více se vám okysličí mozek. A najednou zjistíte, že pohyb vás může i bavit.

Plavání

Léto máme neodmyslitelně spojené s koupáním. Ale v bazénu nemusíte jen lenošit. Můžete i plavat. Právě plavání je druhým typem příjemného a přirozeného pohybu. Je vhodné i pro lidi s bolestivými klouby. Plaváním si zlepšíte kondici, v létě se příjemně ochladíte a v bazénu si můžete užít rozličné kratochvíle (ať už s dětmi či s partnerem).

Vířivka

Není to sice úplně pohyb, ale když už jsme zmínili vodu, je vhodné napsat něco i o vířivkách. I ty jsou velmi prospěšné pro lidské zdraví, uklidňují nás, můžeme si v nich užít příjemnou masáž, uleví bolavým kloubům, zaženou stres. Takže pokud máte možnost zajít si jednou za čas do vířivky, určitě vám to prospěje – a spojíte příjemné s užitečným.

Jízda na kole

Dalším typicky letním sportem je jízda na kole. Vyjet si na Horskou Kvildu už chce hodně slušnou kondici. Ale i pokud jste typickým lenochem, můžete se na kolo vydat. Třeba oblasti jižních Čech či jižní Moravy jsou pro cyklistiku jako dělané a užijí si je i ti, kteří nejsou zvyklí příliš jezdit. Jen není vhodné to příliš přehánět a hnát se za nějakým vzdáleným cílem, ať to hned na začátku neuspěcháte a na několik příštích dní se nezničíte. Výhodou cyklistiky ale je, že často i cesta je cíl. Takže je vlastně jedno, kam dojedete, protože máte pořád možnost sledovat krajinu, kdekoliv zastavit, užít si výlet. A domů se vrátíte spokojení a s pocitem, že to byl skvělý výlet (a ještě jste něco udělali pro svou kondici).

Co dál?

Existují další typy pohybu, které budou vhodné i pro zarputilé lenochy. Všechno se totiž počítá. Zahrádkaříte rádi? To je někdy mnohem náročnější než cvičení v posilovně. Máte doma rádi uklizeno? Řádný úklid vám dokáže protáhnout svalstvo víc, než tušíte. Máte malé děti? Vyřádíte se s nimi natolik, že večer budete vděční za chvíli klidu. Takže hýbat se můžete kdykoliv a jakkoliv. A cokoliv je prospěšné.

Přečtěte si také Výživové směry – jak se v nich vyznat? nebo Potřebuji protein k hubnutí?

Fotografie