Co pomůže, když padají vlasy?

Chomáče vlasů v hřebenu

Zažila to nejspíš už každá žena (a i hodně mužů). Jednoho dne se podíváte po učesání na hřeben a zjistíte, že je v něm nějak moc vlasů. Projedete si rukou kštici a máte mezi prsty několik vlasů. Zopakujete to a výsledek je stejný. Což vás nejspíš vyděsí. Padají vám vlasy! Co když vyplešatíte? Nemusíte ale panikařit, protože obvykle nejde o nijak závažný zdravotní problém a padání vlasů je jen dočasné.

Je normální, že vám vypadne okolo 80 vlasů denně. Pokud je jich viditelně více, znamená to, že tělu chybí nějaké důležité minerály nebo vitaminy, a tak se zbavuje toho, co mu přijde nadbytečné – vlasů. A proto je potřeba dodat tělu to, co mu evidentně tolik schází.

Pomoc z lékárny

Vyrazte do lékárny a požádejte o prostředek proti padání vlasů. Možná užasnete, kolik různých výrobků vám nabídnou. Chcete tabletky? Nebo raději šampon? Nějakou masku na vlasy? Nebo raději vlasový aktivátor? Možností je více – a je vhodné kombinovat je. 

Velmi doporučované jsou tabletky, tedy doplňky stravy. Jedná se o směs vitaminů a minerálů, které tělu evidentně schází, a které je třeba doplnit. A pokud je nemáte ve své běžné stravě, je pomoc z lékárny ideálním řešením. Tyto doplňky stravy by měly obsahovat především železo, zinek, hořčík a pak vitamíny A, C a E, H (biotin), B3 (niacin),  B6 a B12.

Změna stravy

Pokud chcete prospět celému svému tělu, je vhodné dodat do jídelníčku i potraviny, v nichž se vyskytují výše zmíněné minerály a vitaminy. Nejde ale zdaleka jen o ovoce a zeleninu. Dopřávejte si také ryby, mořské plody, rýži, různá semínka a ořechy. Dále jsou vhodná vajíčka, kvalitní jogurty, případně avokádo.

Masáž a šampon

Není na škodu pořídit si speciální šampon a jím si začít vlasy mít namísto vaším stávajícím. Šampony z lékárny jsou sice dražší, ale mají speciální složení, které vlasy vyživuje, nejen myje. Plus se často doporučují různé vyživující masky na vlasy, které si můžete aplikovat a v klidu vlasy nechat odpočívat.

Někdy také pomáhá masáž hlavy – pokud tedy v okolí najdete odborníka, který se masírováním hlavy zabývá, není na škodu prokonzultovat s ním váš problém a případně se i objednat.

Zdlouhavý proces

Nečekejte, že vás doplňky stravy z lékárny spasí za týden. Než vám vlasy přestanou nadměrně vypadávat, může to trvat měsíc, ale klidně i tři. Nesmutněte proto, pokud už jste „vyzobali“ krabičku tabletek a vlasy pořád padají – zkrátka bude potřeba koupit si ještě jednu.

Zároveň vlasy (aspoň dočasně) netrapte zbytečným svazováním do culíků nebo splétáním do copů. Potřebují vaši péči a regeneraci, ne tahání a lámání.

Přečtěte si také Výživové směry – jak se v nich vyznat? nebo Najděte si svůj vlastní životní styl.

Fotografie