Pilulky na hubnutí – ano nebo ne?

Pilulky na hubnutí

Pokud do internetového vyhledávače zadáte slovo „pilulky“, tak našeptávač vám mezi prvními třemi nabídkami dá i doplněk „na hubnutí“. Značí to, že o tento produkt je mezi lidmi obrovský zájem. A to nejen v Česku. Takže když se snažíte na internetu najít pilulky na hubnutí, najdete jich tolik, že ani nebudete vědět, které si vybrat. A hlavně – podle čeho si vybrat. Není to totiž stejné jako přijít do lékárny a koupit si multivitaminy. Tady si musíte dávat velký pozor, abyste nenaletěli a nezpůsobili si velké zdravotní problémy.

Placebo nebo skutečnost?

Odborníci i veřejnost se dělí na dva nesmiřitelné tábory – jedna skupina tvrdí, že pilulky na hubnutí jsou placebo a nefungují; druhá skupina se jich zastává a propaguje je, ne-li je přímo prodává. Běžný člověk se tak nemůže snadno rozhodnout, komu věřit. I když si totiž pečlivě přečtete složení vybraného produktu, nejspíš z něho nedokážete rozpoznat, jestli vám s hubnutím pomůže. Takže to třeba „prubnete“. A když to nezafunguje, můžete vyzkoušet jiné. A pak zase jiné. Výběr je široký a zkoušet takové tabletky na hubnutí můžete neustále. Některé vám pomohou shodit za pár týdnů pár kil, jiné nikoliv.

Konzultace s odborníkem

Nevýhodou volně prodejných pilulek, které neseženete v lékárně, je, že jim nemůžete na sto procent důvěřovat. Nejde o léky, nejde o oficiální doplněk stravy. Může jít teoreticky o cokoliv. Takže jdete do velkého rizika a nikdy nevíte, co to s vámi udělá.

Dobrou metodou, jak se nespálit a neublížit si, je konzultovat výběr s vaším praktickým lékařem nebo třeba s dietologem, nutričním specialistou či jiným odborníkem. Ten vám poradí, jestli složení daného hubnoucího prostředku vypadá bezpečně a co to s vámi nejspíš udělá a co ne. Případně vám odborník doporučí nějaký ověřený prostředek, který hubnout skutečně pomáhá.

Pilulky na předpis

Pilulky na hubnutí nejsou na lékařský předpis. V medicíně totiž nejspíš žádný takový prostředek neexistuje. Ale přesto existují léky, které seženete pouze na lékařský předpis a jejich vedlejším účinkem může být také to, že po nich zhubnete. Primární účel takového léčiva ale bývá zcela jiný. Lidé, kteří takové léky berou kvůli bezpracnému hubnutí, nejen riskují vlastní zdraví, ale nejspíš mají s lékařem „uzavřenou“ nepsanou dohodu, podle níž jim léky neoprávněně předepisuje. Takže je to i neetické a neprofesionální. Nemluvě o tom, že takové léky pak v lékárnách mohou scházet lidem, kteří je skutečně potřebují k léčbě.

Bez práce nezhubnete

Nelze na 100 procent tvrdit, že pilulky na hubnutí fungují nebo nefungují. Jasné ale je, že pokud chcete zhubnout hodně, trvale a zdravě, žádné pilulky to nezařídí. Je to jen na vás. Musíte změnit životní styl, začít jíst zdravě, vzdát se nevhodných potravin – a především se musíte začít pravidelně a dostatečně hýbat. To vše je mnohem zdravější a rozumnější než polykat kdovíjaké tabletky.

Přečtěte si také Přerušovaný půst – cesta k lepší postavě? nebo 6 největších chyb při hubnutí.

Fotografie