Jak na detoxikaci organismu?

Co je detoxikace?

Možná vám samotné slovo „detoxikace“ zní velmi podezřele. A skoro toxicky. Ano, oba pojmy spolu hodně souvisí. Není totiž žádným tajemstvím, že do našeho těla se nejen dostávají různé toxiny z vnějšího prostředí, ale i se tam při různých procesech vytvářejí. Tyto látky jsou ale pro organismus škodlivé a nijak nám neprospívají. Proto se jich tělo samo snaží zbavit. Jde mu to, ale pomalu. Proto pokud byste si chtěli cíleně pročistit organismus, tedy detoxikovat ho, můžete svému tělu napomoci. Klidně i několikrát do roka. 

Příznivé účinky

Proč byste měli občas vsadit na detoxikaci organismu? Protože se vám po ní nesmírně uleví. Náhle se budete cítit plní energie, zmizí únava, budete se cítit svěžejší, začnete se lépe soustředit, budete mít více chuti do života. Trávení vám bude fungovat lépe než předtím. To bude znamení, že vaše tělo zase dokáže správně pracovat a nic ho zevnitř neničí.

Detoxikaci organismu byste měli provádět, i pokud jste se právě rozhodli zhubnout – nejdřív se zbavíte všech škodlivin a pak nastartujete metabolismus nanovo a s pomocí nové stravy a nového životního stylu. A hubnutí vám i díky předchozímu detoxu půjde rychleji a snadněji.

Co obnáší detoxikace?

Nemusíte se bát, že si budete muset „vypálit červa“ pomocí nějakých chemikálií nebo podezřelých tabletek. Ani klistýr ani výplach žaludku vás nečekají. Detoxikace organismu je velmi přirozená, nijak škodlivá a v žádném ohledu není nepříjemná.

Jejím základem je vynechání všech škodlivých a nezdravých potravin. Nemusíte držet hladovku, ale měli byste snížit příjem. Co byste naopak měli zvýšit, je příjem tekutin. Základem vašeho pitného režimu by měla být obyčejná, kohoutková voda. Ideální je kombinovat ji s bylinkovými čaji a nejlepší jsou ty, které jsou přímo určené na detox organismu (koupíte je například i v lékárně).

Právě bylinky vám pomohou pročistit nejen zažívání, ale mají pozitivní vliv také na zbytek vašeho těla.

Co jíst?

Detoxikace nerovná se hladovka. Ani dieta. Můžete jíst v podstatě normálně, ale zdravě. Nepřejídat se, jíst střídmě. Do svého jídelníčku byste měli zařadit hodně ovoce a zeleniny, měl by být bohatý na vlákninu. A doporučují se i takzvané superpotraviny.

Délka detoxikace

Správná detoxikace organismu není jednodenní záležitostí. Pak by neměla kýžené účinky. Musíte jí dát šanci aspoň týden. Pokud tímto způsobem budete očišťovat tělo déle, nevadí to. Dokonce se uvádí, že lidé s velkými zdravotními problémy, kterým byla detoxikace doporučena, by ji měli dělat až půl roku, aby zafungovala.

Přečtěte si také Přerušovaný půst – cesta k lepší postavě? nebo Potřebuji protein k hubnutí?

Fotografie