Přerušovaný půst – cesta k lepší postavě?

Co je přerušovaný půst?

Přerušovaný půst je metoda hubnutí spočívající v pravidelném střídání období, kdy smíte jíst, a období, kdy jíst naopak nesmíte (držíte tedy pravý půst neboli hladovku). Zní to možná děsivě, ale nijak hrozné to být nemusí, protože tato časová období si můžete nastavit přesně podle svých potřeb a preferencí.

Nejčastější metody

Nejběžnější jsou dvě metody přerušovaného půstu. Někdo si dělí časová období podle počtu hodin, jiný podle dnů. Hodinové plánování vypadá následovně:

Nejčastější je metoda 16:8. Při ní jde o to, že si stanovíte nějaké přesně dané časové okno, kdy smíte jíst v podstatě cokoliv (jistě, pokud se snažíte zhubnout, měli byste vyloženě nezdravá a vysoce kalorická jídla vynechat). Toto časové okno má délku přesně 8 hodin (nebo může mít i jinou, třeba 9 nebo 4+5 hodiny – záleží na vás). Jelikož den má 24 hodin, je logické, že čas následného půstu vychází na ten zbytek – v našem případě 16 hodin (případně méně, pokud je čas pro jídlo delší).

A nemusí to být vůbec složité – pokud čas na jídlo odstartujete třeba v 8 hodin ráno, tak můžete normálně jíst až do 16 hodin odpoledne. Pak hladovíte. Takže je třeba myslet hlavně na to, abyste si včas dali (odpolední) večeři.

Metoda 5:2

Druhý typ přerušovaného půstu tkví v tom, že si časová okna rozšíříte z hodin na dny (a rozhodně nemůže jít o poměr 16:8). Úplně ideální je nastavit si ho jakožto 5:2 – tedy měli byste se při plánování vejít vždy do rozmezí týdne.

Jak už asi tušíte, jde o to, že 5 dní jíte a 2 dny hladovíte. A rozhodně to nemusí být tak, že jíte ve všední dny a o víkendu máte hlad, zatímco ostatní si doma dávají všemožné dobroty nebo jezdí na oslavy. Dny si můžete rozvrhnout podle svého uvážení, případně je měnit tak, abyste nakonec došli k tomu nejlepšímu rozložení. A že nevydržíte úplně hladovět po celé dva dny? Úplně nemusíte – ale za den byste neměli překročit příjem 500 – 600 kcal.

Výhody přerušovaného půstu

Přerušovaný půst může mít pozitivní vliv na vaše zdraví. Prokazatelně pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a zrychlovat spalování tuků. Když totiž nejíte, tělo začne spalovat tuk, aby mělo nějaký zdroj energie. Takže de facto bezpracně hubnete.

Podle některých vědeckých studií může přerušovaný půst zlepšovat kognitivní funkce, náladu i schopnost soustředění. Dále se zdá, že umí pomoci také se snižováním krevního tlaku, likviduje škodlivý cholesterol a zdá se, že podporuje i imunitu.

Přečtěte si také Středomořská dieta – jezte jako na dovolené nebo článek na téma Zařaďte pohyb do svého běžného dne.

Fotografie